Światło i cień

„Cień mój towarzysz w słoneczne dni – shadow my companion”

Ten mój cień, śmieszny cień
Chodzi za mną cały dzień
Robi wszystko to co ja

Ja gram w piłkę, on też gra
Ja na schody, on na schody
Ja jem lody, on je lody
Ja przez płot, on przez płot

Gotów jest do różnych psot ( Ludwik Jerzy Kern)

I have a little shadow that goes in and out with me,

And what can be the use of him is more than I can see.

He is very, very like me from the heels up to the head;

And I see him jump before me, when I jump into my bed.

(…)                                         (by Robert Louis Stevenson)

Gry, zabawy, konkursy, plastyczne inspiracje… W świetlicy stawiamy także na rozwój zainteresowania otaczającym nas światem i zjawiskami, które w nim zachodzą. Jeszcze przed feriami dzieci dowiedziały się jakim zjawiskiem jest cień, czy każdy go ma i jak go wywołać. Zajęcia były wsparte przez profesjonalistę – naszą nauczycielkę fizyki. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się więcej o tym ciekawym zjawisku, rozwiązywały zagadki, a przy okazji uczyły się języka angielskiego w ramach innowacji pedagogicznej „Mój angielski świat w świetlicy”. Zabawom w cień nie było końca. Poszukiwanie własnego cienia,  jego wytwarzanie, odrysowywanie cienia wybranego ciała fizycznego i nazywanie go po angielsku zwieńczone było teatrem cieni do którego wykorzystano wytworzone w czasie zajęć kukiełki.

A czy ty znasz rozwiązanie tej zagadki?

Nawet w najbardziej upalny dzień
możesz pod drzewem znaleźć  _ _ e _ .