Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Sprawozdanie z działań podjętych w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Kielcach w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Kielcach otrzymała w roku 2019 środki finansowe (15tys. zł, w tym 3tys. zł wkładu organu prowadzącego) na zakup książek. Dzięki temu biblioteka wzbogaciła się o 844 pozycje: nowości wydawniczych oraz lektur szkolnych (16 %). Wśród zakupionych książek znalazły się między innymi serie Czytam sobie, Czytamy bez mamy, wojenne: Wojny dorosłych – historie dzieci,  detektywistyczne Lasse i Maja czy Nelly Rapp oraz Halvdan Viking autorstwa Martina Widmarka, Biuro Detektywistyczne nr 2 Jorna Liera Horsta, historyczne: „Ale historia” Grażyny Bąkiewicz, „Zdarzyło się w Polsce”, „Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk, „Tomek Łebski” Liz Pichon, „Domek na drzewie” Andy Griffiths, „Hej, Jędrek” Rafała Skarżyskiego, „Hania Humorek” Megan McDonald, komiksy „Asteriks i Obeliks”, „Kajko i Kokosz”, „Rysiek i Królik”, „Lil i Put”, „Lucky Luke” oraz mnóstwo nowości zarówno dla młodszych i starszych czytelników. W zamówieniu uwzględniono także pozycje dla uczniów niepełnosprawnych: cała seria Mamoko, Pucio czy Tycio i Pajda czy seria „Kocham czytać” Jagody Cieszyńskiej.

W związku z programem zostały podjęte i zrealizowane następujące działania:

Zakup książek został poprzedzony rozmowami oraz przeprowadzeniem ankiety wśród uczniów i rodziców na temat zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży, konsultacjami z nauczycielami na temat wyboru odpowiedniej lektury, zasięgnięciem opinii uczniów i rodziców na temat listy wybranych książek oraz dyrekcji Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.
Szkoła podjęła współpracę z Wojewódzką Biblioteką Publiczną obejmującą:

Konsultowanie planowanych zakupów książek;
Wymianę informacji o imprezach promujących czytelnictwo;
Udział w zajęciach edukacyjnych o Afryce i Afrykanach „Z Senegalu muzyka płynie”(30.01.2019) lekcja o kulturze wietnamskiej „Pałeczkami jemy sami – czyli savoir vivre przy wietnamskim stole” dla klas II (06.02.2019) i warsztatach na podstawie „Harrego Pottera” 4a (6.03.2019), 4c (2.04.2019), 4b (3.04.2019) organizowanych przez Bibliotekę Wojewódzką

Zorganizowanie wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów:

Akcja Głośnego Czytania Dzieciom „Harryego Pottera” dla klas II i III przez uczniów klas VII (listopad)
Udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania oraz promocji książki Renaty Piątkowskiej pt. „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany Gangu Słodziaków” w klasie II a, II b i II c (8-14.11). Uczniowie klasy II b otrzymali wyróżnienie spośród 3,500 tyś szkół.
Konkurs plastyczny „Aby czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą” (28.03-12.04) oraz na opowiadanie detektywistyczne z dialogiem (25.02)
Spotkania autorskie z pisarzami dla dzieci i młodzieży: Marcinem Pałaszem (11.03) i Agnieszką Frączek (18.10) połączone z wystawą twórczości autorki i kiermaszem książek wydawnictwa LITERATURA;
Akcja pisania opinii i recenzji przeczytanych książek dla klas V-VIII
Przeprowadzenie konkursów czytelniczych klasowych (klasy II, III)

IV. Zorganizowanie przez szkołę spotkania z rodzicami uwzględniającego tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci:

„Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci” referat dla rodziców przedstawiony na szkolnym zebraniu w dniu 21.11.2019r. oraz wysłany w  dzienniku elektronicznym do rodziców dzieci klas 1-4.
Ankieta wśród rodziców na temat czytelnictwa dzieci (8.05)

V. Współpraca ze środowiskiem lokalnym.

Cotygodniowe spotkania w Domu Pomocy Społecznej (czytanie książek, rozmowy, warsztaty, występy chóru szkolnego,  uczniów kl. V d z mini przedstawieniem o miłości)
Wizyta w antykwariatach kl. II c (13.12)
Współpraca z rodzicami: prezentowanie ulubionych książek z dzieciństwa i czytanie wybranych fragmentów książek przez rodziców kl. II

Realizacja projektów edukacyjnych z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej:

Po przystąpieniu do programu wychowawcy klas 1-3 i nauczyciele poloniści w klasach 4-7 zrealizowali we wszystkich oddziałach lekcje metodą projektu.

„Lubimy bajki” w kl. Oa
„Marchewka w roli głównej” w kl. Ia i Ib
„Polubić czytanie” w kl. IIa, IIb, IIc
 „Co wiem o uczuciach?” w kl. IIIa
 „Moje hobby” VI a
„Gry dydaktyczne na motywach różnych lektur” („Chłopcy z placu broni”, „Opowieści z Narnii”, „Hobbit” kl. V, VI
„W Akademii Pana Kleksa” w kl. IVa i IVb
„Czytam i recenzuję” w kl. VIIa i Vc
„Matematyczne ilustracje” w kl. Vd, VIa, VIII b
„I Ty bądź niebieski” – Tydzień Autyzmu (zorganizowane przez nauczycieli wspomagających) dla wszystkich klas
„Co słonko widziało” – międzyszkolny konkurs recytatorski dla klas 1-3

Organizowanie inicjatyw sprzyjających czytaniu:

Prowadzenie zajęć czytelniczych w świetlicy szkolnej – głośne czytanie i omawianie książek przez wychowawców świetlicy, malowanie ilustracji, zabawy i zagadki związane z lekturami.
Cykliczne głośne czytanie książek przez uczniów Harryego Pottera w czytelni na długiej przerwie (listopad)
Przeprowadzenie lekcji bibliotecznych na temat:

„Nie pękaj czyli umiejętność radzenia sobie z przykrymi emocjami” w klasie VI b (24.05)
„Marcin Pałasz i Elf” – przybliżenie twórczości pisarza przed spotkaniem z nim  w klasach 5a (5.03) i 5c (6.03)
„Ksiązka sposobem na nudę” w klasie 5 d (24.05)
„Zaduszki Literackie” poświęcone Joannie Kulmowej w klasie 3 b (30.10)
„Na tropie rysunkowych bohaterów – poznajemy komiks” w oparciu o serię „Kajko i Kokosz” oraz „Asteriks i Obeliks” w klasie 4 b (26.11)
„Ciekawe historie z historią w tle”  w klasie 6 d (26.11)
„I Ty możesz zostać detektywem” lekcja inspirowana serią książek detektywistycznych w klasie 2a (4.12)

Wystawy tematyczne („Najstarsze woluminy naszej biblioteki i ich obecne odpowiedniki).  Ekspozycja na terenie szkoły gazetki na temat: „Moja ulubiona książka”
Plebiscyt „Ulubionych książek naszych nauczycieli” (grudzień)
Światowy Dzień Autyzmu  (cała szkoła), czytanie książek w klasach 1-3 („Janek jest inny”, „Mój brat ma autyzm”, „Czarodziejka”)

Dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich:
Uczniowie mogą wypożyczać ksiązki na czas wakacji oraz ferii zimowych.
Dostosowanie organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów: dostosowanie godzin pracy biblioteki do planu zajęć uczniów (godz. przed-i popołudniowe).

Wnioski:

Wzbogacenie biblioteki o ciekawe książki spowodowało wyraźnie zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, często bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich. Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom miło spędzać czas, dostarcza wielu emocji, wrażeń, rozbudza zainteresowania, daje możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych, inicjuje nowe, ciekawe działania na rzecz promowania czytelnictwa. Możliwość głosowania i decydowania o zakupach sprawiło, że czytelnicy przychodzą i pytają o inne tytuły, książki o podobnej tematyce, sugerują nowe zakupy. W bibliotece od lat funkcjonuje zeszyt, w którym uczniowie mogą wpisywać swoje propozycje.

Wyraźnie wzrosła ilość uczniów korzystających z biblioteki oraz ilość wypożyczeń. 90 % czytelników wypożyczyła już przynajmniej jedną książkę kupioną w ramach Programu.

Koordynator: Małgorzata Majewska