8 listopada jest Europejskim Dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.
W klasach I-III  zorganizowaliśmy w tym dniu święto owocowo-warzywne. Każda klasa wymyśliła i z pomocą nauczyciela zapisała rymowankę (niektórzy wiele rymowanek :-) na temat zdrowego odżywiania się, jedzenia warzyw, owoców, ryb, surówek, aktywności fizycznej, itp. Na korytarzu były też rysunki i plakaty z warzywami oraz informacje dotyczące witamin, które zawierają jabłka. Dzieci przygotowały poczęstunki. Kolorowe kompozycje na tacach, talerzykach i w pudełkach kusiły, i zapraszały do chrupania. A czego tam nie było:  marchewki, papryki, pomarańcze, mandarynki, ogórki, rzodkiew, kalarepa, sałata, orzechy, figi, daktyle, jabłka, gruszki, kaki,  papryki, pomidorki, itp.) I młodsi i starsi uczniowie oraz nauczyciele zajadali ze smakiem wszystkie witaminki!

A oto kilka rymowanek wymyślonych przez dzieci, rodziców i nauczycieli:

Nie siedź w domu, nie narzekaj. Biegaj, pływaj. Ćwicz, nie zwlekaj!

Nic tak nie dodaje krzepy, jak kęs polskiej kalarepy!

Żeby zdrowym być, trzeba soki pić!

Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta.

Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie.

Kto wcina warzywa i owoce, ten ma SUPER MOCE!

Chcesz żyć zdrowo, jedz kolorowo!

Zjedz jabłuszko i gruszeczkę, a na deser marcheweczkę!