Dni Bezpiecznego Internetu 2017

W naszej szkole Dni Bezpiecznego Internetu trwają cały rok, a w ciągu ostatnich miesięcy - od stycznia do marca 2017 roku, nastąpiło posumowanie wielu podejmowanych działań. 1. Lekcje zajęć komputerowych W klasach IV – VI przeprowadzono pogadanki oraz zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa oraz poznali zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Wyświetlono film animowany, który później szczegółowo omówiono. Zapoznano uczniów ze stronami: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.bezpiecznyinternet.pl. Wykorzystano materiały edukacyjne i filmy pozyskane od Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Uczniowie od kilku lat na początku roku szkolnego zapoznają się z regulaminem pracowni komputerowych i stosują się do jego zapisów. W ciągu roku szkolnego w czasie każdych zajęć prowadzonych w pracowniach komputerowych, kształtowane są postawy i zachowania właściwego wykorzystania Internetu. Nauczyciele dążą do tego, by zwiększyć świadomość uczniów na zagrożenia wynikających z niewłaściwego wykorzystania Internetu oraz uczą przeciwdziałać. Zorganizowaliśmy konkurs na plakat „Bezpieczny Internet” adresowany do uczniów klas IV-VI z naszej szkoły i prezentację multimedialną. Uczniowie nasi wzięli również udział w konkursach międzyszkolnych o bezpieczeństwie w Internecie. Najlepsze prace zostały zaprezentowane na wystawce propagującej "Dzień Bezpiecznego Internetu 2017". Uczniowie klas 0-III – uczestniczyli w pogadankach o zagrożeniach w sieci, wykonali prace plastyczne na ten temat oraz ustaliły 10 przykazań bezpiecznego internauty. Na Etyce w klasach II i III nauczyciel przeprowadził zajęcia o „Etyce w sieci”. 2. Pogadanki dla rodziców W ramach spotkań z rodzicami wychowawcy klas wygłosili pogadanki dla rodziców oraz przekazali ulotki na temat bezpiecznego Internetu. Została poruszona tematyka zagrożeń wynikających z korzystania z niewłaściwych gier komputerowych oraz nawiązywania kontaktów z osobami poznanymi w sieci. 3. Lekcje wychowawcze Wychowawcy klas wygłosili pogadanki na temat niebezpieczeństw w Internecie i przekazali uczniom numery telefonów z których mogą skorzystać w sytuacji zagrożenia. W klasach czwartych zostały przeprowadzone zajęcia z Policjantem. Tematyka spotkania dotyczyła bezpieczeństwa w sieci oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa na co dzień. 4. Gazetki Przygotowano wystawkę prac uczniów na holu szkolnym oraz gazetki w pracowniach komputerowych. Pedagog szkolny przygotowała gazetkę na temat uzależnienia dziecka od komputera. 5. Zajęcia świetlicowe Wyświetlono film animowany, który później szczegółowo omówiono. W ramach opracowanego programu „Dzieciaki – Sieciaki” przeprowadzono zajęcia komputerowe dla wychowanków świetlicy, na których dzieci wykonywały pracę graficzną związaną z bezpieczeństwem w Internecie, uzupełniały sieciakowe kolorowanki, rozwiązywały quizy, rebusy i krzyżówki. Wykonały również gazetkę tematyczną i plakat „Teraz jestem bezpieczny w sieci”.