Comenius Partnerskie Projekty Szkół 2013-2015

Miło nam zawiadomić, że nasza szkoła od września 2013 do czerwca 2015 bierze udział w międzynarodowym projekcie Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Jest to element programu  " Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme), który został ustanowiony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej na lata 2007–2013. Już po raz 2 nasza placówka znalazła się w gronie wybrańców, którzy dzięki wsparciu Unii Europejskiej realizują projekty we współpracy ze szkołami z innych państw. Zaangażowani w realizację projektu uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z wpływem kultury lokalnej oraz szeroko pojętej kultury europejskiej na rozwój młodzieży.

Kim był Comenius?

Jan Amos Komenský, (Jan Amos Komeński, Comenius oraz Komeniusz ur. 28 marca 1592 w Nivnicach na Morawach, zm. 15 listopada 1670 w Amsterdamie) - czeski pedagog, filozof, reformator i myśliciel protestancki. Senior braci czeskichw Lesznie. Całe życie poświęcił praktycznej działalności wychowawczej, układaniu podręczników szkolnych i teoretycznemu opracowywaniu zagadnień pedagogicznych, a szczególnie dydaktycznych. Twórcai propagator jednolitego systemu powszechnego nauczania. Położył podwaliny pod współczesne zasady pedagogiki. Zalecał objęcie nauczaniem wszystkich niezależnie od płci i stanu, a także nauczanie w języku ojczystym (nauka łaciny miała być wprowadzana później). W latach 1644-1645 Komeński wykładał filozofię w Gimnazjum Elbląskim. W Elblągu mieszkał w latach 1642-1648. (źródło Wikipedia).

Projekt, w którym uczestniczy nasza szkoła ,będzie realizowany przez 2 lata i przebiegał będzie pod hasłem: „EUROPEAN LITTLE HEARTS DISCOVER THE CULTURE BOX WITH THEIR MAGIC HANDS”- czyli w wolnym tłumaczeniu  „Europejskie małe serduszka odkrywają skarby z magicznej skrzyni kultury”.

OTO OPIS PROJEKTU W JĘZYKU ANGIELSKIM  POCHODZĄCY Z FORMULARZA APLIKACYJNEGO:

Time is passing; the world is changing and growing day by day. As the whole world is changing, so is each individual culture. In the partnership "European little hearts discover the culture box with their magic steps” the partners intend to get the children working together with teachers and parents to describe their cultural identity in an illustrative and creative way, at the same time using modern information and communication technology.

We have selected some aspects of culture, in which the changes throughout a few generations will be easy to follow via the personal histories of pupils and their parents. These aspects include old occupations, old clothes, old houses, old street games and toys. The 2-year project consists of local student-based activities and mobilities. Each partnering country will host one visit. Year 1 of the project will focus on two sub-themes – old occupations and old clothes. Year 2 of the project will focus on the sub-themes of old houses and old street games and toys. Each of them will allow working on different topics through activities, comparing the old versus the new and thus finding the common points that define a culture. The project will be concluded at a final meeting in the coordinating country. At this meeting, partners will sum up the project work and evaluate the outcomes. They will present "Old photo talking" and "Culture Box" activities. The project will reinforce communication between generations, bring fresh approaches into teaching and give children an understanding of multiculturalism and integration at an early age. Pupils will find that learning has become more attractive; that their culture can have similarities with other EU countries’ cultures; that sharing information and experiences is enjoyable.

W naszym projekcie biorą udział następujące szkoły:

1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Kielcach, Polska; nauczyciel koordynujący Magdalena Moskwa
  2. Szkoła koordynująca cały project Özel İçel Ortaokulu w mieście İçel w Turcji;  http://www.icelkoleji.com   nauczyciel koordynujący Seray Doker
  3. Escola Mediterrani w mieście l'Ampolla w Hiszpanii, nauczyciel koordynujący Sefa Llaberia Mestre
  4. Istituto Comprensivo "Principe grimaldi" w Santa Caterina Villarmosa na Sycylii we Włoszech nauczyciel koordynujący Maria Rosaria Abela
  5. Sauga Pohikool w Parnawie Estonia, nauczyciel koordynujący Karin Kilk

Cele  projektu:

•  zachęcenie do nauki języka angielskiego;
  • pogłębienie umiejętności językowych , motywowanie do wykorzystywania znajomości języków obcych w praktyce;
  • przezwyciężenie wielu stereotypów między naszymi narodami;
  • nawiązanie przyjaźni z rówieśnikami;
  • podzielenie się z europejskimi przyjaciółmi różnymi umiejętnościami;
  •  kształtowanie europejskiej świadomości wielokulturowej poprzez współpracę uczniów i nauczycieli;
  • pogłębianie wiedzy uczniów o sobie, pogłębienie ich zrozumienia i akceptacji odmiennych punktów widzenia oraz wymiana doświadczeń z dziećmi pochodzących z obszarów w Europie różniących się od siebie pod względem kulturalnym i geograficznym;
  •  wymiana doświadczeń i informacji wśród uczniów, nauczycieli i dyrektorów;
  •  rozwijanie umiejętności informatycznych oraz  komunikacyjnych,
  •  rozwijanie kreatywności,
  •  rozwijanie umiejętności pracy w zespole
  •  pogłębienie wiary w siebie poprzez wyrażanie samego siebie
  •  rozwijanie umiejętności rzemiosła artystycznego,

Projekt też będzie stanowić dogodną sposobność, by pokazać uczniom piękno naszych europejskich krajów, by poczuli się dumni z bycia Europejczykami. Będą też mogli nauczyć się o różnicach i podobieństwach między szkołami i krajami partnerów.