Sprawozdanie z pobytu na Litwie

1.Po przyjeździe do Wilna w towarzystwie koordynatorki Rasy udaliśmy się na zwiedzanie obiektów, które związane są z kulturą Polski. Zobaczyliśmy pomnik A. Mickiewicza oraz zwiedziliśmy dom, w którym mieszkał i tworzył. Odwiedziliśmy kaplicę Ostrobramską. Potem udaliśmy się do Sirvintos. Na dworcu odbyło się spotkanie z rodzinami litewskimi. Dzieci w towarzystwie swoich internetowych kolegów udały się do ich domów. A nauczyciele  do ośrodka „Antanyne.

2. Po spotkaniu z naszymi uczniami i wymianie wrażeń  z pobytu w domach litewskich udaliśmy się na spacer po Sirvintos, który zakończył się w szkole. Tu odbyło się uroczyste spotkanie. Mogliśmy podziwiać wspaniałe osiągnięcia w dziedzinie muzyki, śpiewu, malarstwa, rzeźby i ceramiki. W naszej obecności odbył się egzamin końcowy trójki adeptów tej szkoły. Miły akcentem było wręczenie ceramicznych „identyfikatorów” z motywem danego państwa oraz ceramicznego logo naszego projektu dla każdej z delegacji. Po oficjalnym spotkaniu nauczyciele zwiedzili młodzieżową galerię sztuki, a uczniowie udali się na warsztaty artystyczne. Po obiedzie dzieci wspólnie pisały kartki pamiętnika z podróży i pobytu w Sirvintos , a nauczyciele wzięli udział w zajęciach ceramiki. Po południu wszyscy (nauczyciele, dzieci i rodziny) spotkali się na terenie ośrodka rekreacyjnego „Antanyne”, gdzie litewskie mamy zaserwowały nam tradycyjny chłodnik. Można było pograć w piłkę i badmintona, łowić ryby.

3.Wycieczka do Wilna. Największe wrażenie zrobiły na nas: Katedra Wileńska, Wieża Gedymina, Kościół Św. Anny, Niezależna Republika Uzupis, Wileński Uniwersytet oraz zabytkowe ulice miasta. Dodatkową atrakcję tego dnia stanowiły obchody Święta Kultury Litewskie. Pełni wrażeń wracaliśmy do Sirvintos. W drodze powrotnej nauczyciele z Polski spotkali się z członkiniami Towarzystwa Polonijnego „Czerwone Maki” w Jawniunach. Był to wieczór pełen wzruszeń i wspomnień.

4.Od rana wspólne spotkanie w szkole i prezentacje poszczególnych państw dotyczące realizacji projektu . Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach artystycznych, a nauczyciele pracowali na roboczym spotkaniu. Mogliśmy porozmawiać o sposobie realizacji zadań i problemach, które napotykamy, wymienić się doświadczeniami. W trakcie spotkania dokonano ewaluacji dotychczasowych działań oraz zaplanowano zadania na kolejne spotkanie w Trieście.
Po obiedzie w szkolnej stołówce udaliśmy się na spotkanie w siedzibie władz okręgu. Mer Sirvintos zaprosił nas do swojej podmiejskiej posiadłości gdzie zostaliśmy ugoszczeni miejscowymi przysmakami i zaproszeni do zabawy na świeżym powietrzu. Wspólne tańce przy muzyce i zabawy zbliżyły do siebie uczestników projektu. W takiej atmosferze bariery językowe przestały stanowić problem.

5.Dzień Dziecka obchodziliśmy poznając Troki. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od gotyckiego zamku, który jest symbolem Litwy. To jedyna w Europie twierdza na wodzie wznosząca się na wyspie jeziora Gelve.  Z zamkiem tym wiąże się również historia Karaimów, którzy pełnili funkcję osobistej ochrony władcy oraz zamku. Dalsza część podróży to Kernave - prastara stolica Litwy. Obecnie stanowi jedyny na Litwie zespół archeologiczny, składający się z 5 grodzisk oraz osad otwartych, cmentarzysk i innych stanowisk. Na ogromnej polanie położonej nad urwistym brzegiem rzeki czekały na nas niespodzianki związane z Dniem Dziecka. Ognisko z pieczonymi kiełbaskami, słodki poczęstunek, tańce do muzyki ludowej w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego, wspólne zabawy.

6.Zwiedzanie cmentarza na Rossie, który jest jedną z 4 polskich nekropolii narodowych. Na cmentarzach spoczywają polscy żołnierze a także znane postacie polskiej i litewskiej historii. Znajduje się tu również grób matki J. Piłsudskiego. Potem jeszcze spacer po starym Wilnie, wizyta w Muzeum Figur Woskowych, jeszcze raz Ostra Brama, ostatnie zakupy, obiad w regionalnej restauracji i w drogę do Kielc!